logo
logo

Idea muralu

Stefan Rybicki

W tym roku mija siedemdziesiąt lat od chwili, gdy Józef Rybicki, w domu przy al. Wolności 19, założył zakład zegarmistrzowski. Jeden z jego dwóch synów, Stefan, wprawdzie nie zamierzał pójść w ślady ojca i studiował budowę maszyn na Politechnice Częstochowskiej, ale życie napisało mu inny scenariusz i pozostał kontynuatorem rodzinnej tradycji. Rozwinął ją, przeniósł do obszerniejszego lokalu w tym samym domu i przystosował do wymogów współczesnego klienta. Ale świat zegarów i zegarków, tych pięknych cacek, do których wielu z nas tęskni, nie jest jedynym ważnym dla Stefana Rybickiego.

Angażuje się w działania społeczne, jest starszym Cechu Rzemiosł Metalowych i przewodniczącym sekcji zegarmistrzów oraz wiceprzewodniczącym Częstochowskiej Izby Rzemieślniczej. Piątą kadencję jest ławnikiem w sądzie. Prywatnie: kocha żeglować i jeździć na nartach oraz… podziwia malarstwo Tomasza Sętowskiego. Z bliskiej znajomości tych panów, zrodził się pomysł powstania muralu na ścianie jego kamienicy, w sąsiedztwie częstochowskiego dworca kolejowego. Artysta przystał na propozycję niemal błyskawicznie i w ten sposób Częstochowa zyskała gigantyczne malowidło ścienne, które jest dla niej wspaniałym darem dwóch niezwykłych ludzi.

Tomasz Sętowski

Wybitny artysta urodzony w Częstochowie, którego sztuka zaliczana jest do tak zwanego „realizmu magicznego”. Jego prace prezentowane były na blisko sześćdziesięciu wystawach indywidualnych na całym świecie, m.in. w Niemczech, Francji, USA, we Włoszech, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Polsce. Od 1993 roku uczestniczy w prestiżowych, międzynarodowych targach sztuki. Od początku lat dziewięćdziesiątych, w Częstochowie przy ul. Oławskiej, funkcjonuje stworzone przez Artystę „Muzeum wyobraźni” odwiedzane przez koneserów sztuki oraz turystów. Warszawskie Wydawnictwo „Muza” wydało dwa albumy z pracami Tomasza Sętowskiego: „Teatr magiczny” (2000 r.) i „Muzeum wyobraźni” (2003 r.). Artysta współpracuje z galeriami w Polsce i za granicą. Wszechstronny warsztatowo, maluje głównie oleje na płótnie, prezentuje także grafiki w oparciu o obrazy, rzadziej rzeźby oraz murale.

Te ostatnie, realizowane w Częstochowie, są także dowodem artystycznych związków Tomasza Sętowskiego z miastem rodzinnym oraz prezentują kunszt jego sztuki mieszkańcom i rzeszom przyjezdnych. Powstała w roku 2014 „Wieża Babel” zdobi dziesięć pięter wieżowca w centrum i w niezwykły sposób ożywia jego architekturę. Mural realizowany od maja do września 2018 r. w sąsiedztwie częstochowskiego dworca kolejowego p.t. „Strażnik czasu”, autor nazywa „obrazem na ścianie”. Pokrywając powierzchnię 1500 m2, jest on największym tego typu malowidłem w Europie i był wyjątkowym wyzwaniem dla Artysty i wspierających go współpracowników. Dzięki firmie zegarmistrzowskiej „Rybiccy”, stało się ono nie tylko dostępnym powszechnie wyrazem piękna, ale jest także symbolem nieograniczonej wolności poetyckiego świata w sztuce Tomasza Sętowskiego.

Rybiccy salon zegarmistrzowski
salon zegarmistrzowskiSklep internetowy z markowymi zegarkami światowych producentów
Rybiccy salon zegarmistrzowski

Skontaktuj się z nami 505 094 669


Notice: Undefined index: cookie_ue in /vol3/user/rybiccy/mural.rybiccy.pl/wp-content/themes/mural/resources/_functions_basic.php on line 106
Mural Strażnik Czasu w Częstochowie informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij